Z6_PPGAHG8001UC306OFHLU0FQJU6
Z7_PPGAHG8001U2E06MQFH9T3H6G2

Експерти от БАБХ обсъдиха със сръбски колеги хармонизирането на европейското законодателство по отношение на безопасността на храните

Дата на публикуване: 18.11.2022
Последна актуализация: 27.06.2023

 

В Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) се проведе среща със сръбска делегация от експерти от Министерството на земеделието, горите и управлението на водите на Р Сърбия във връзка с изграждането на капацитет за привеждане в съответствие с правото на ЕС на законодателството в областта на безопасността на храните, ветеринарната и фитосанитарната политика.

 

Изпълнителният директор на агенцията д-р Христо Вълчанов, заедно с тримата заместник изпълнителни директори – д-р Галя Викьова, д-р Иван Шиков и проф. Оля Караджова, приветства гостите и ги увери в готовността на БАБХ за съдействие, комуникация и предоставяне на опит и знания по отношение на въвеждането и прилагането на европейското законодателство.

 

Експерти от агенцията по храните представиха на сръбските си колеги изминатия път и преодоляването на предизвикателствата в предприсъединителния период на България към ЕС. Обясниха преходния период от 2007 до 2009 г., в който България е имала съгласувана с ЕК процедура за одобрение на предприятията и обектите, свързани с храните от животински произход. През 2007 г. над 200 млекопреработвателни предприятия преминават процедурите за одобрение на ЕК и вече отговарят на изискванията на европейското законодателство. След 2009 г. и към настоящия момент всички бизнес оператори, предприятия и обекти, които работят на територията на страната, са включени в регистър и са одобрени за извършване на търговия в ЕС, което показва, че БАБХ като компетентен орган, е изпълнила своите функции и гарантира, че българските бизнес оператори отговарят и спазват европейското законодателство. През 2011 г. в контрола се включват и храните от неживотински произход, хранителните добавки, храни за кърмачета и малки деца, във връзка с което и предприятията, произвеждащи тези типове храни, също преминават одобрение, съгласно европейските изисквания.

 

Експертите от сръбската делегация припознаха голяма част от предизвикателствата на предприсъединителния период и изказаха удовлетворение от споделения опит от българските си колеги.

 

Двете страни изявиха готовност за бъдещи срещи и комуникация по въпросите на хармонизацията с европейското законодателство в областта на безопасността на храните.